Odborné pracoviská

Naša filozofia

Zamestnávanie osôb s veľmi ťažkým zdravotným postihnutím (ďalej ŤZP) vnímame ako jednu z hlavných foriem inklúzie aj na Slovensku.

Dlhodobo v praxi presadzujeme našu filozofiu vytvárania pracovných miest pre ľudí so svalovou dystrofiou a inými nervovosvalovými ochoreniami, ktorí pri úprave podmienok pracovného miesta a efektívnych kompenzáciách svojho postihnutia sú schopní vykonávať aj kvalifikované a odborné práce. Ponúkame im priestor na sebarealizáciu a rozvoj osobnosti a cez tieto možnosti sa stať prínosom pre spoločnosť a pre našu klientelu.

Odkaz, že osoby s ŤZP nie sú len prijímateľmi pomoci, sa snažíme názorným príkladom odprezentovať aj smerom k verejnosti prostredníctvom fungovania chráneného pracoviska Belasý motýľ, o. z.

Zároveň chceme podnietiť aj osoby s ŤZP, aby sa nebáli, verili v svoje schopnosti a išli za svojimi cieľmi.

Zastávame názor, že zamestnanie predstavuje pre osobu s ŤZP – okrem iného – cestu smerom k samostatnosti a k nezávislému životu.

 

Madridská deklarácia (máj 2003)

„Zákaz diskriminácie plus pozitívna akcia rovná sa sociálna inklúzia.“

Madridská deklarácia považuje zamestnanie za kľúč k sociálnej integrácii osôb so zdravotným postihnutím.

V prístupe k osobám so zdravotným postihnutím sa zmenil aj postoj spoločnosti a uplatňujú sa nové prístupy – zmena je badateľná najmä pri prechode od filozofie paternalizmu k filozofii zodpovednosti za rozhodovanie o vlastnom živote.

V Madridskej deklarácii sa uvádza: „Predchádzajúce prístupy, ktoré boli do značnej miery založené na súcite a zdôrazňovali bezmocnosť zdravotne postihnutých ľudí, sú teraz považované za neprijateľné. Aktivity zamerané na rehabilitáciu jednotlivca s cieľom prispôsobiť ho čo najviac spoločnosti, vystriedala (nahradila) celosvetová filozofia, ktorá zdôrazňuje nutnosť spoločenských zmien, ktoré by umožnili uspokojenie potrieb všetkých občanov, vrátane osôb so zdravotným postihnutím.“

Bezbariérové úpravy pracoviska

Úpravy pracovného miesta pre osobu s ťažkým zdravotným postihnutím nie je možné zužovať len na odstránenie architektonických bariér. Mnohokrát väčší význam a efekt majú aj ďalšie opatrenia zo strany zamestnávateľa, najmä:

  • Stavebné úpravy, ktoré umožnia bezbariérový vstup, pohyb vo vnútorných priestoroch vrátane bezbariérovej toalety na pracovisku.
  • Dôležité je myslieť na to, že prístupnosť priestorov musí byť zabezpečená tak pre pohyb na mechanickom ako aj elektrickom vozíku.
  • Flexibilný pracovný čas –  individuálny časový manažment pracovných povinností zo strany zamestnanca = dôležitý nie je čas strávený na pracovisku, ale výsledky práce.
  • Možnosť vykonávať časť povinností v prípade potreby alebo zhoršenia stavu v rámci domáceho pracoviska.
  • Používanie moderných technológií (telekonferencie, Skype konferencie, e – mailová komunikácia).

Všetky tieto opatrenie Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR na svojom chránenom pracovisku aplikuje.

 

Premena priestorov na bezbariérové pracovisko

Fotografie pochádzajú zo stavebných úprav chráneného pracoviska Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR na Vrútockej ulici v Bratislave – Trnávke v r. 2010.

Zabezpečenie bezbariérového vstupu je prvou podmienkou.

Premiestňovanie na vozíku musí byť možné po celom priestore pracoviska.

Bezbariérová toaleta prístupná aj osobe na elektrickom vozíku spolu s kompenzačnou pomôckou – stropným zdvihákom je podmienkou toho, aby zamestnanec s ťažkým zdravotným postihnutím mohol rovnocenne fungovať počas jeho pracovnej doby.

Zamestnávame

Belasý motýľ, o. z. (predtým OMD v SR) získal v r. 2009 štatút chráneného pracoviska. Vytvárame pracovné miesta pre osoby s nervovosvalovým ochorením alebo iným ťažkým telesným postihnutím, pričom väčšina z nich je odkázaná na používanie mechanického alebo elektrického vozíka.

 

Úvod

Založenie Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR bolo iniciované a počas celej existencie združenia bolo vedené osobami so svalovou dystrofiou a rodičmi detí so svalovou dystrofiou. Vždy to boli ľudia, ktorí bez nároku na odmenu alebo finančné ohodnotenie pracovali pre  rozvoj združenia.

Neustále rozrastanie aktivít organizácie, zmena vonkajších okolností ako legislatíva a možnosti financovania tretieho sektora prirodzenou cestou priniesli zmenu spôsobu a organizácie práce v občianskom združení a jeho profesionalizáciu.

 

Náš tím

Pracovný tím tvorí 10 zamestnancov, z ktorých je 8 osôb s ťažkým zdravotným postihnutím, siedmi pracujú v chránenom pracovisku a pri pracovnej činnosti im pomáhajú dvaja pracovní asistenti. Jeden zamestnanec so ZŤP pracuje z domu. Menný zoznam zamestnancov OMD v SR k 1. júlu 2022

Blažek, Jozef
Burianek, Adam
Horváthová Henrieta, Mgr.
Juríčková, Alena, Mgr.
Köböl, Tibor, Mgr.
Madunová, Andrea, Mgr.
Mrkvicová, Lucia
Turčinová, Natália, Mgr.
Duračinská, Mária, Mgr. (opustila nás 17. 10. 2021)

Pracovní asistenti:
Brosková Lenka, Kulkovský Pavol

 

Zdroje

Vďaka štatútu chráneného pracoviska sa nám otvorili možnosti financovať značnú časť mzdových nákladov cez úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, odbor služieb zamestnanosti.

Náklady spojené s chodom chráneného pracoviska je možné financovať na základe zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti v znení neskorších predpisov, a to nasledovne cez:

  • § 56a Príspevok na udržanie občana so zdravotným postihnutím v zamestnaní – (Príspevok sa poskytuje vo výške 0,72 násobok celkovej ceny práce, vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca, ktorý má mierou poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť vyššiu ako 70%.)
  • § 59 Príspevok na činnosť pracovného asistenta (Príspevok sa poskytuje mesačne najmenej vo výške 41 % a najviac vo výške 90 % celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa uzatvára dohoda podľa odseku 6, na činnosť jedného pracovného asistenta.)
  • § 60 Príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne a chráneného pracoviska a na úhradu nákladov na dopravu zamestnancov

Ďalším dôležitým zdrojom financovania nákladov na pracovné miesto pre osobu s ŤZP je Bratislavský samosprávny kraj, ktorý nám poskytuje dotáciu na jedného poradcu špecializovaného sociálneho poradenstva.