Výnimočnosť verejnej zbierky Belasý motýľ spočíva v myšlienke spolupatričnosti ľudí s nervovosvalovými ochoreniami, ktorí sú jej organizátormi aj prijímateľmi pomoci. Je to jediná zbierka na kompenzačné pomôcky, ktorá má dlhú tradíciu a celoslovenskú pôsobnosť. Kontinuálne prispieva deťom a dospelým s nervovosvalovými ochoreniami na široký okruh pomôcok a reaguje tak na ich špeciálne potreby a zmeny zdravotného stavu.
História a vznik
Verejnú zbierku organizuje občianske združenie Belasý motýľ. Prvý ročník sa uskutočnil už v roku 2001. Na úplnom začiatku bolo zopár jednotlivcov, ktorí boli presvedčení o nutnosti obrátiť pozornosť spoločnosti na potreby ľudí so závažnými nervovosvalovými ochoreniami. Nevedeli sa zmieriť s prístupom štátu k oprávneným potrebám ľudí s NSO. Nechceli prijať fakt, že ľudia s rozsiahlym telesným postihnutím musia doplácať vysoké sumy za pomôcky, ktoré sú pre nich nevyhnutné.
Prvým cieľom zbierky bola kúpa prístroja kryostat, ktorý sa používa pri odobratí vzorky svalu. S pomocou príspevku z Konta nádeje bol prístroj zakúpený a darovaný vtedy Ružinovskej nemocnici v Bratislave s cieľom zlepšiť diagnostiku osobám s nervovosvalovými ochoreniami. V ďalších rokoch až doteraz sa zo zbierky prispieva predovšetkým na kompenzačné pomôcky.
Symbol
Motýľ vyjadruje túžbu ľudí s nervovosvalovými ochoreniami prekonať prekážky, symbolicky vzlietnuťa byť nezávislý v pohybe. Zároveň poukazuje na krehkosť ich životov v dôsledku choroby.
Účel zbierky
Výnos z verejnej zbierky Belasý motýľ je použitý na doplatky za pomôcky ako sú elektrické vozíky, mechanické vozíky a ich individuálne úpravy, príslušenstvo k vozíkom, antidekubitné sedačky a matrace, zdvíhacie zariadenia, opravy pomôcok, náhradné batérie do dýchacích prístrojov, alternatívne ovládanie počítača očami a ústami, odsávačky hlienov a iné špecifické pomôcky alebo na doplatky na bezbariérové úpravy domácností.
Pomôcky pomáhajú predchádzať zdravotným komplikáciám, zmierňujú bolesť a umožňujú aktívne žiť. Štát a zdravotné poisťovne ich hradia len čiastočne a niektoré nehradia vôbec. Jediným príjmom ľudí s nervovosvalovými ochoreniami je zväčša invalidný dôchodok, z ktorého musia na pomôcky doplácať niekoľko sto až tisíc eur.
Príspevok z verejnej zbierky sa poskytuje členom občianskeho združenia Belasý motýľ. O poskytnutí pomoci rozhoduje Výkonný výbor na základe doručených žiadostí a riadi sa schváleným Štatútom pomoci verejnej zbierky Belasý motýľ. Zo zbierky je možné prispieť opakovane a na viaceré pomôcky, lebo postupné zhoršovanie ochorenia vyžaduje časom viac a viac kompenzačných pomôcok.
Prispejte aj Vy a pomôžte ľuďom s nervovosvalovými ochoreniami viesť plnohodnotný život. Ďakujeme.